Despre visuri, despre zbor.

miercuri, 20 mai 2026

Cap de copil de Constantin Brâncuși, expoziție temporară la Palatul Culturii din Iași

 

Imaginea reprezintă Cap de copil de Constantin Brancusi și reflexiile sale.

 
 Postarea participă la Miercurea fără cuvinte găzduită de Carmen.

8 comentarii:

  1. Imi plac maxim prezentarile tale.
    Iar sculptura lui Brancusi este speciala, ca orice lucrare a lui.
    Happy WW, draga Carmen!❤️😘

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. E prima dată când o operă a lui Brâncuși e la Iași. Expoziția e deschisă doar o săptămână și mai cuprinde o scrisoare și un mic cilindru care făcea parte din interiorul unei din păsări sculptate de el.

      Happy WW, dragă Suzana!

      Ștergere
  2. Sculptura asta n-o mai văzusem. Mulţumesc! Postările tale pentru "miercurea fără cuvinte" mă ajută să-mi lărgesc orizontul.

    Happy WW, dragă Carmen!

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Nici eu nu o știam.
      Prezint aici lucruri care mi se par interesante și care îmi plac. Mă bucur dacă sunt interesante și plac și altora. 😊
      Happy WW, dragă Vero!

      Ștergere
  3. Inedită lucrarea!
    Mulțumesc pentru postare!
    Happy WW, Carmen!

    RăspundețiȘtergere
  4. E un "copil bătrân" - ca și cum ar ști totul despre toate, așa mi se pare că arată, și are și "aerul de nevinovăție" al unui copil. 😊
    E fain că la Iași sunt măcar piesele pe care le-ai amintit! Anul 2026 e (și) "Anul Brâncuși" - dar țara care găzduiește o mare expoziție dedicată lui e Germania. 😃 Suntem "tari" sau ce? 😔
    Happy joi, Carmen dragă! 💗

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Expoziția ține doar săptămâna aceasta. :(
      Să știi că exact aceeași impresie am avut-o și eu despre expresia copilului.
      Zile frumoase și fericite, dragă Diana!

      Ștergere