Wow, fantastic arata zona. Si cred ca apa amplifica estetica locului. Tare bine m-am simtit vazand asa ceva. Se poate vizita si in interior? Happy WW, draga Carmen! Multumesc pentru minuni!❤️😘
Am fost doar la Oceanografic și Hemisferic. Atât ne-a permis timpul. Am găsit pe un blog o descriere a întregului complex: https://tarabacuamintiri.ro/orasul-artelor-si-stiintelor-partea-sf-din-valencia/. Din ansamblu ar fi trebuit să facă parte și doi zgârie nori, dar s-a renunțat la ei. Happy WW, dragă Suzana!
Am fost la Oceanografic, cel mai mare acvariu din Europa. E o grădină care are bazine, acvarii mici și mari (în care am văzut belugi, rechini, țestoase de mare, și o mulțime de alte vietăți acvatice), tuneluri pe sub acvarii, delfinariu, spații exterioare cu păsări de baltă și exotice, lei de mare, un crocodil, terase și restaurant în care intri cu rezervare (cel în fața căruia e fata cu părul albastru). La Hemisferic am văzut un documentar despre Leonardo da Vinci, dacă-mi aduc bine aminte, proiectat pe tavanul sferic, stând pe niște scaune foarte comode. În celelalte clădiri n-am intrat. E nevoie de cel puțin două zile dacă vrei să vizitezi tot și noi aveam doar una. Atât cât am văzut, interioarele, ca arhitectură și design, nu mi s-au părut la fel de spectaculoase ca exterioarele. Dar n-am intrat nici în Palatul Științelor, nici în sălile de spectacole din Palatul Artelor sau în Agora. Mi-a părut rău că n-am putut să văd Hemisfericul noaptea, Se reflectă în apă și arată ca un ochi. Centrul e opac, iar cupola este parțial de sticlă, transparentă și creează un efect vizual extraordinar, după cum arată fotografiile altora. Zile frumoase și împlinite, dragă Vero!
Wow, fantastic arata zona. Si cred ca apa amplifica estetica locului.
RăspundețiȘtergereTare bine m-am simtit vazand asa ceva. Se poate vizita si in interior?
Happy WW, draga Carmen! Multumesc pentru minuni!❤️😘
Am fost doar la Oceanografic și Hemisferic. Atât ne-a permis timpul. Am găsit pe un blog o descriere a întregului complex: https://tarabacuamintiri.ro/orasul-artelor-si-stiintelor-partea-sf-din-valencia/. Din ansamblu ar fi trebuit să facă parte și doi zgârie nori, dar s-a renunțat la ei.
ȘtergereHappy WW, dragă Suzana!
Arată magnific! Presupun că interiorul e pe măsură!
RăspundețiȘtergereZile mereu fericite, dragă Carmen!
Am fost la Oceanografic, cel mai mare acvariu din Europa. E o grădină care are bazine, acvarii mici și mari (în care am văzut belugi, rechini, țestoase de mare, și o mulțime de alte vietăți acvatice), tuneluri pe sub acvarii, delfinariu, spații exterioare cu păsări de baltă și exotice, lei de mare, un crocodil, terase și restaurant în care intri cu rezervare (cel în fața căruia e fata cu părul albastru).
ȘtergereLa Hemisferic am văzut un documentar despre Leonardo da Vinci, dacă-mi aduc bine aminte, proiectat pe tavanul sferic, stând pe niște scaune foarte comode.
În celelalte clădiri n-am intrat. E nevoie de cel puțin două zile dacă vrei să vizitezi tot și noi aveam doar una. Atât cât am văzut, interioarele, ca arhitectură și design, nu mi s-au părut la fel de spectaculoase ca exterioarele. Dar n-am intrat nici în Palatul Științelor, nici în sălile de spectacole din Palatul Artelor sau în Agora.
Mi-a părut rău că n-am putut să văd Hemisfericul noaptea, Se reflectă în apă și arată ca un ochi. Centrul e opac, iar cupola este parțial de sticlă, transparentă și creează un efect vizual extraordinar, după cum arată fotografiile altora.
Zile frumoase și împlinite, dragă Vero!
Poate vei ajunge să vezi totul cu altă ocazie.
ȘtergereZile care să-ţi aducă mulţumire, dragă Carmen!
Poate.... N-am fost nemulțumită nici atunci. Am făcut ce îmi propusesem. 😊
ȘtergereZile cu împliniri și ție, dragă Vero! ❤️🤗