Despre visuri, despre zbor.

miercuri, 17 iunie 2026

Apus de soare în fața Palatului Culturii din Iași și câteva tablouri din colecția de artă românească


 

Pentru Miercurea fără cuvinte, găzduită de Carmen.

13 comentarii:

  1. Se pare ca am de rezolvat ceva la calculator, ca nu vad de aici. M-am uitat
    tot pe telefon. Superba colectia. Multumesc!
    Happy WW, draga Carmen!❤️😘

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Eu am verificat săptămâna trecută pe mai multe calculatoare și mergea.
      Nu sunt foarte multe tablouri la Palat, dar ai totuși ce vedea și poți merge să le admiri de mai multe ori. Prețul unui bilet e de 30 de lei, iar elevii, studenții și pensionarii plătesc doar jumătate.
      Happy WW, dragă Suzana! ❤️😘

      Ștergere
  2. Superb, Carmen draga! Picatura de frumos, oferita de tine astazi este un cadou minunat!
    Nu am fost niciodata in Iași desi, mi am dorit mereu si acum o jumatate de an, am avut biletul unui sejur in mana, insa... s a intamplat altfel. Iașul ramane in continuare pe lista mea "top 5 de vizitat".
    Multumim pentru ca ne ai luat cu tine ila muzeu. Ma bucur pentru tine.🤗😘 Happy WW

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Mă bucur că îți place ideea cu care vin la Miercurea fără cuvinte. Am să continui seria aceasta cu picturi și cu fotografii de la alte evenimente la care voi avea norocul să ajung.

      Cei care vin în Iași ca turiști admiră orașul și spun că e din ce în ce mai frumos. Noi îi știm și părțile mai puțin frumoase. E adevărat că centrul, monumentele istorice, muzeele și... marile centre comerciale sunt din ce în ce mai bine puse în valoare.

      Îți doresc să-ți împlinești toate planurile de călătorie, cele pe care le-ai făcut și cele pe care nu le-ai făcut încă.
      Happy WW, dragă Carmen! ❤️😘🤗

      Ștergere
  3. Frumuseţea apusului de soare o întregeşte pe a tablourilor din muzeu!

    Happy WW, dragă Carmen! 🤗🧡

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. În afară de culorile mereu fascinante și schimbătoare ale apusului, mie mi-a atras atenți linia orizontului. Se văd suprapuse turnurile de la Biserica Trei Ierarhi și de la Mitropolie.
      Happy WW, dragă Vero! ☺♥

      Ștergere
    2. Eu încă n-m văzut Iaşiul.
      Dar, cine ştie, poate că n-au intrat zilele-n sac! 😊

      Ștergere
    3. Așa e, n-au intrat. Poate vii la FILIT vreodată. ☺

      Ștergere
    4. Anul ăsta am refuzat invitaţia. Fiindcă nu mă simt deloc în largul meu vorbind în public. Am zis că poate vin la anu'.

      Ștergere
    5. Te înțeleg foarte bine. Invitație fără vorbit în public nu fac? 😁
      Dacă te hotărăști să vii, mi-ar plăcea să te susțin din public.

      Ștergere
    6. Anul ăsta nu se mai poate.
      La anu', dacă o fi să fie.
      Mulţumiri anticipate pentru susţinere! 😊

      Ștergere
  4. Multumesc pentru aceasta vizita la muzeu, Carmen. Iasi este pentru mine un oras de suflet. De cand l-am descoperit (in urma cu 4-5 ani) revenim cu drag in fiecare an. Abia astept sa ajungem si in acest an.

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Cu mare plăcere! Îți doresc să ajungi peste tot pe unde te îndeamnă inima! ☺

      Ștergere